Jak zwalczać chwasty w uprawach rolniczych i ogrodach?

Szczawik żółty może być problemem w wielu uprawach w naszym kraju. Jest to roślina z gatunku szczawikowatych, w Polsce występuje od XIX wieku, możemy spotkać ją w uprawach rolnych, rośnie także w ogrodach.

Oczywiście w przypadku upraw jest to roślina niepożądana, którą będziemy chcieli usunąć. Naturalnie możemy wykorzystać różnego rodzaju herbicydy, które skutecznie będą pozbywały się tego chwastu. W uprawach ogrodowych z pewnością dobrze sprawdzi się pielenie.

Szczawik żółty to chwast często występujący w naszym kraju

Warto zwrócić uwagę, iż chwasty, czyli rośliny niepożądane w uprawach, mogą powodować mniejsze zbiory, z pewnością będą one rywalizowały z roślinami uprawnymi o wodę, różnego rodzaju składniki mineralne znajdujące się w glebie. Dlatego chcemy skutecznie pozbywać się tego rodzaju roślin, obecnie stosuje się bardzo szeroko herbicydy ukierunkowane na dany rodzaj chwastu. Dzięki temu nie będziemy wyrządzali szkód w uprawach, natomiast bardzo skutecznie pozbędziemy się wszystkich chwastów.

Oczywiście możemy wybrać herbicydy dedykowane dla określonych rodzajów upraw, dzięki temu będziemy mieli pewność, iż nasze rośliny uprawne będą bezpieczne. W przypadku oprysków powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach, aby nie wykonywać ich w czasie dni wietrznych, ponieważ oprysk mógłby zostać zniesiony na inne uprawy, gdzie będzie mógł wyrządzić szkody. Dodatkowo także pamiętajmy iż opryski będą dostawały się do chwastów poprzez liście oraz łodygi, dlatego też powinny pozostawać na nich przez pewien czas. W przypadku deszczu produkty te mogą zostać zmyte do gleby, co sprawiłoby iż byłyby mniej skuteczne. Dodatkowo wpływ na działanie mogą mieć słoneczne dni, przy wyższej temperaturze oprysk mógłby szybko wyparować, dlatego też wielu rolników decyduje się na opryski w nocy.

Oczywiście rośliny takie jak https://innvigo.com/szczawik-zolty/ można zidentyfikować na wczesnym stadium, może występować ona w różnych uprawach, dlatego warto zwracać uwagę na uprawy już wczesną wiosną, kiedy dochodzi do kiełkowania roślin uprawnych oraz chwastów. Dzięki temu będziemy mogli zareagować w odpowiednim czasie, dodatkowo możemy wykonywać także opryski doglebowe, które będą wpływały negatywnie na kiełkowanie roślin niepożądanych.

Related Post